Praca przez Internet - wady i zalety

30 marca 2018

Koncentracja w pracy zdalnej

Coraz bardziej popularne jest obecnie wypełnianie naszych obowiązków pracowniczych z wykorzystaniem Internetu. Trudno się zresztą temu dziwić, skoro przez ostatnie lata rośnie jego popularność, a on sam pozwala nam na aktywności, które, jeszcze nie tak dawno, były możliwe jedynie w realnym świecie.

Praca więc również może być świadczona online i to nie tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z tak zwanymi wolnymi strzelcami. Również pracownicy etatowi zarabiają w ten sposób i muszą przyznać, że praca w sieci nie jest dla nich niczym szokującym. Oczywiście, podobnie jak każda inna forma zatrudnienia, ma ona swoje plusy oraz minusy.

Jej tryb nie każdemu odpowiada zresztą w takim samym stopniu. Warto więc poświęcić jej nieco więcej uwagi i przekonać się o tym, czym tak naprawdę się charakteryzuje. Jeśli chodzi o wady najpoważniejszą jest bez wątpienia samotność, jaka musi towarzyszyć pracownikowi zdalnemu w momencie, w którym przystępuje on do wykonywania obowiązków, jakie na nim spoczywają. Może się wydawać, że nie jest to ograniczenie nie do pokonania, warto jednak pamiętać o tym, że wcale nie brakuje osób, którym praca odpowiada również dlatego, że wiąże się z kontaktem z innymi ludźmi, możliwością rozmawiania z nimi i nawiązywania głębszych relacji.

Motywacja do pracy

Nie można zapominać i o tym, że w domu motywacja często jest mniejsza niż w miejscu pracy. Może mieć różne zdania na ten temat, większość z nas przyznaje jednak, że obecność szefa potrafi działać na nas motywująco.

Motywacja w pracy zdalnej

Nie da się też ukryć tego, że w domu może nas rozpraszać wiele rzeczy, a tym samym praca może zejść na dalszy plan nawet, jeśli sami tego nie planujemy. Oczywiście, nie oznacza to, że praca przez Internet jest złem koniecznym, na które należy się godzić jedynie w ostateczności.

Zalety

Posiada zalety i nie jest ich wcale mało. Trudno o nich zapomnieć skoro pozwala nam na siedzenie we własnym, wygodnym fotelu, w przyjaznym nam środowisku i nie musimy nawet przestrzegać firmowego dress code. Nikt też nie zaburza nam planu dnia, nie kontroluje naszej aktywności i nie przypomina nieustannie o tym, jak ważne jest wykonanie naszych obowiązków w terminie. Bardzo często praca zdalna pozwala też na większą elastyczność. Tym, co się liczy jest przede wszystkim realizacja wyznaczonego celu, a nie sama obecność na stanowisku.

image

Michał Barczewski

Redakcja zatrudnienionline.pl