Praca zdalna pracą przyszłości?

1 kwietnia 2018

Praca zdalna na etacie

Rozwój technologiczny sprawia, że systematycznie rośnie liczba zawodów, które powoli przechodzą do historii. Oczywiście, nie oznacza to, że przepadają one bez śladu, zastępują je bowiem nowe technologie, które przed kilkoma dekadami nikomu się nawet nie śniły. Cyfryzacja społeczeństwa przebiega w szalonym tempie.

Dziś kompetencje informatyczne stają się więc tak samo ważne, jak znajomość języków obcych. W wielu branżach nie można bez nich nawet marzyć o funkcjonowaniu w środowisku biurowym. Przedstawiciele nowych zawodów mają przynajmniej kilka atutów w rękach, a jednym z najpoważniejszych jest to, że dziś to oni dyktują swoim przyszłym pracodawcom warunki zatrudnienia.

Jeśli firma się rozwija, dzieje się to w dużej mierze właśnie za ich sprawą, a im węższa i bardziej poszukiwana jest ich specjalizacja, tym wyższe są również wymagania płacowe oraz preferencje danego pracownika. Światowy trend dociera także do Polski, nic więc dziwnego, że umowy w formie kontraktów podpisywane z przedstawicielami zawodów informatycznych stają się obecnie normą. Zdarza się, że pracownicy z Polski pracują dla najważniejszych firm świata nawet pomimo tego, że fizycznie nie zmieniają swojego miejsca zamieszkania.

Kto może pracować przez internet?

Praca przez Internet kojarzy się nam przede wszystkim z ekspertami od baz danych, programistami oraz architektami sieci. Okazuje się jednak, że współpraca zdalna cieszy się na tyle dużą popularnością, że jest wprowadza przez coraz większą grupę firm i nie dotyczy już wyłącznie wspomnianych działów.

Korzyści z pracy zdalnej

Właśnie na takich zasadach zatrudniane są więc choćby modne w ostatnich czasach wirtualne asystentki, specjaliści odpowiedzialni za kampanie reklamowe umieszczane w mediach społecznościowych, copywriterzy oraz dziennikarze. Rośnie też grupa korepetytorów odpowiedzialnych za udzielanie lekcji języków obcych z wykorzystaniem popularnych komunikatorów internetowych.

Praca zdalna pomysłem na powrót do zawodu dla młodych mam

Praca zdalna może okazać się jednak nie tylko koniecznością, ale i wyborem. Z sytuacją taką mamy do czynienia w przypadku kobiet, które przebywają aktualnie na urlopie wychowawczym. Opieka nad dzieckiem może być czasochłonna, kobiety te nie chcą jednak całkowicie tracić kontaktu z rynkiem pracy tylko dlatego, że zdecydowały się na nią. Sytuacja rodzinna wcale nie uniemożliwia podjęcia pracy, choć niejednokrotnie sprawia, że jest to możliwe jedynie w niepełnym wymiarze godzin. Możliwość pracy w domu ma i ten plus, że często nie trzeba martwić się o dodatkową opiekę nad dzieckiem, z powodzeniem można ją bowiem przekazać innym domownikom. Praca zdalna w takim przypadku ma i ten plus, że stanowi cenne wsparcie dla domowego budżetu, w którym zawsze przydaje się więcej pieniędzy.

image

Michał Barczewski

Redakcja zatrudnienionline.pl