Jak organizować sobie czas pracując zdalnie?

7 kwietnia 2018

Organizacja pracy w domu

Wiele osób nadal jest przekonanych o tym, że praca w domu jest na tyle przyjemna i bezproblemowa, że wykonuje się niemal sama. Tymczasem okazuje się, że niejednokrotnie staje się dla pracowników zdalnych jeszcze większym wyzwaniem niż etat. Nie każdy jest przystosowany do tego, aby przez cały dzień pracować samotnie w domowym zaciszu.

Nie brakuje osób, które zwyczajnie nie radzą sobie bez bodźców stymulujących, a więc takich, które nie tylko pobudzają, ale i stanowią inspirację. Jeszcze trudniej może być wówczas, gdy już na starcie zakładamy, że bez większego problemu uda się nam pogodzić pracę zdalną oraz opiekę nad małym dzieckiem. Bez względu na to, jakie przeszkody piętrzą się przed nami, kluczem do sukcesu okazuje się dobre zorganizowanie sobie wszystkich czekających na nas zajęć tak, aby praca przez Internet była maksymalnie efektywna.

Grafik całego dnia

Pierwszym krokiem na tej drodze jest przygotowanie grafiku dnia, w którym uwzględniona jest każda godzina czekającej na nas pracy. Nie od dziś wiadomo przecież, że praca idzie nam sprawniej, jeśli mamy do czynienia z planem działania, wystarczy bowiem, że będziemy trzymać się kolejnych punktów. Grafik musi też być realny, a tym samym powinien uwzględniać także pozapracowe obowiązki, o których wiemy, że będziemy je wykonywać.

Ubiór do pracy w domu

Odpowiedni ubiór

Kolejnym pomysłem na usprawnienie pracy ( z ang. job )wykonywanej w domu jest pamiętanie o odpowiednim ubiorze. Może się to wydawać banalnym zaleceniem, tymczasem okazuje się, że pociąga za sobą szereg korzyści. Wiele osób zaczyna pracować jeszcze w łóżku. Wydaje się im, że pracują niemal od świtu do zmierzchu, tymczasem trudno mówić o widocznych postępach. Oczywiście, strój taki powinien być wygodny i podobać się nam, dobrze też, jeśli nie będziemy się go wstydzić, jeśli do drzwi zapuka listonosz.

Odcięcie się od portali społecznościowych

Warto też zastanowić się nad korzyściami, jakie pociąga za sobą odcięcie się od portali społecznościowych. To właśnie one zjadają najwięcej czasu nawet pomimo tego, że sami nie odczuwamy zagrożenia z ich strony. Raz na jakiś czas warto też pomyśleć o aktywności fizycznej. Wizyta na siłowni być może nie będzie najlepszym pomysłem, kilkuminutowe rozciąganie się i parę przysiadów może nam jednak dobrze zrobić odświeżając nie tylko ciało, ale i umysł.

image

Michał Barczewski

Redakcja zatrudnienionline.pl