Organizacja pracy w domu

11 marca 2018

Grafik pracy

Praca w domu wydaje się czystą przyjemnością i sposobem na pracowanie w zasadzie bez pracowania. W praktyce nie jest aż tak różowo, ponieważ prawda jest taka, że nie każda osoba posiada odpowiednie predyspozycje, by być swoim własnym szefem i umieć właściwie zaplanować czas na pracę.

Spędzanie całego dnia samodzielnie w domu to poważne wyzwanie dla każdego, kto jeszcze nigdy nie miał do czynienia z pracą w takim kieracie. Wielkim problemem jest otrzymywanie odpowiednich bodźców. Przy pracy z innymi ludźmi to zazwyczaj od nich przychodzi motywacja i struktura dnia pracy. W przypadku pracy samodzielnej to sami musimy zorganizować sobie czas, podzielić go pomiędzy wszystkie obowiązki i działać tak, by mieć chęć do kreatywnej pracy niezależnie od wszystkiego. Praca przez Internet musi być efektywna, co naprawdę wymaga solidnej organizacji pracy.

Warto jest zacząć od przygotowania sobie grafiku pracy, czyli rozpiski na cały dzień. Dla wielu osób jest to naprawdę zbawienne, ponieważ trzymanie się kolejnych zaplanowanych punktów umożliwia im efektywne działanie, zwłaszcza jeśli w grafiku oprócz elementów typowo zawodowych pojawiają się jeszcze kwestie związane z utrzymaniem domu czy opieką nad dziećmi.

Komfort pracy w domu

Trzeba też pomyśleć o rzeczy, o której zazwyczaj nie myśli żaden rozpoczynający przygodę z freelancingiem domowy pracownik. Tą kwestią jest odpowiedni ubiór w pracy. Pracę w domu reklamuje się bowiem jako pracę niemalże w łóżku, a czasami nawet dosłownie w łóżku, lecz wcale nie jest to zdrowa praktyka. Przebranie się do pracy w strój roboczy, niekoniecznie bardziej formalny, ułatwia przełączenie się na tryb wykonywania obowiązków zawodowych. Wystarczy, by był to strój, w którym będziemy mogli otworzyć drzwi osobie uwieszonej na naszym dzwonku.

Czasami konieczne jest też podejmowanie dość drastycznych kroków w celu zmuszenia się do pracy. Chodzi głównie o pozbycie się czynników odrywających od niej. Najczęściej są to portale rozrywkowe oraz portale z treściami społecznościowymi. Istnieją specjalne aplikacje, które zablokują nam do nich dostęp przez określony czas i w ten sposób zniknie pokusa korzystania z nich.

W pracy w domu pomaga też aktywność fizyczna. Kilka przysiadów czyni cuda dla motywacji.

image

Michał Barczewski

Redakcja zatrudnienionline.pl